Kilka słów o nas

Serdecznie witamy Cię na naszym blogu! Jeśli tutaj trafiłeś,  prawdopodobnie masz lub chcesz mieć coś wspólnego z finansami lub bankowością. A my się temu nie dziwmy, ponieważ sami od lat jesteśmy związani z tą branżą i trudno nam sobie wyobrazić siebie w jakiejkolwiek innej.

Jeśli jeszcze się wahasz czy rozpocząć kształcenie na kierunku ekonomicznym, pozwól nam rozwiać twoje wątpliwości. Zastanów się teraz, czy wśród znajomych masz osoby po finansach, którzy narzekają na brak pracy? Oczywiście, że nie! A teraz pomyśl o wszystkich tych, którzy zdecydowali się na socjologię, filozofię czy inne kierunki humanistycznie. Czy to nie właśnie oni dorabiają dorywczo na ogródkach jako kelnerzy? No właśnie. Więc tym sposobem masz pierwszą odpowiedź dlaczego warto. Postaramy się jednak Ciebie w niej utwierdzić. 

Zapotrzebowanie na specjalistów

Finanse i bankowość to branże, w której zawsze będzie zapotrzebowanie na specjalistów. Nie wierzysz? Przejrzyj ostatnie raporty dotyczące zatrudnienia. Od długiego czasu pokazują one coraz większe zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem ekonomicznym i corocznie prognozy te się sprawdzają. 

Nudna, a może jednak nie?

Pewnie myślisz, że praca w finansach i bankowości jest nudna. Owszem, musisz liczyć się z codziennym zakresem obowiązków, który może być dla Ciebie monotonny, ale popatrz też na to z innej strony. Masz realny wpływ na rozwój firmy, dla której współpracujesz. Przecież będziesz nie tylko dbał o porządek w dokumentach, ale również oceniał jej kondycję finansową, przygotowywał plany naprawcze czy strategie rozwoju. Będziesz pracował na jej sukces, a sukces firmy będzie też twoim sukcesem

Chyba zaczynasz już rozumieć o co chodzi, prawda? No to teraz musimy Cię przekonać jeszcze do tego, abyś stał się naszym Czytelnikiem - najlepiej wiernym i regularnie tutaj zaglądającym. Opowiemy Ci trochę o sobie, bo pewnie zastanawiasz się kim jesteśmy i jakie mamy kompetencje, aby pisać o finansach i bankowości. Jesteśmy zespołem redakcyjnym, w skład którego wchodzą nauczyciele, właściciele firm oraz osoby związane z bankowością i branżą finansową.

 

  • Co zatem nas wyróżnia?

WIEDZA - DOŚWIADCZENIE - PASJA 

Wszyscy skończyliśmy studia związane z finansami, zdobywaliśmy swoje doświadczenie w branży i od wielu lat jesteśmy z nią związani. Nasza praca jest naszą pasją. Ten blog również stał się naszą pasją, obiecujemy Ci, że go nie zaniedbamy i że będzie "żył" cały czas.

 

  • Dlaczego warto zaglądać na naszego bloga?

 

1. Jeśli zdajesz właśnie maturę i chcesz się upewnić, czy warto związać swoją przyszłość z branżą finansów i bankowości, dobrze trafiłeś. Znajdziesz tutaj wiele cennych informacji, które pomogą Ci się w tym utwierdzić.

2. Jeśli jesteś po studiach i szukasz pracy w tej branży, podpowiemy Ci jak to zrobić, abyś był zadowolony z zarobków. 

3. Jeśli pracujesz już w finansach lub bankowości i chcesz poszerzyć swoje kompetencje, wskażemy Ci odpowiednie kursy i szkolenia.

4. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowinkami z branży, znajdziesz tutaj fachowe i aktualne artykuły. 

 

Życzymy Ci drogi Czytelniku miłego obcowania z finansami i bankowością - na naszym blogu, na studiach czy też w pracy!

E-uczelnia 

Jeszcze jakiś czas temu, jeśli student chciał cokolwiek załatwić na uczelni, musiał osobiście udać się do dziekanatu. Dziekanaty otwarte były przeważnie kilka godzin dziennie, a Panie nie spieszyły się szczególnie, aby móc obsłużyć jak najwięcej studentów. Dlatego też na akademickich korytarzach tworzyły się kolejki rodem z PRL-u. 

Czytaj więcejE-uczelnia 

Koła naukowe

Koła naukowe są organizacjami zrzeszającymi studentów w celu samokształcenia i działalności naukowej. Działają one w obrębie wyższej uczelni i mogą mieć strukturę zarejestrowaną lub niezarejestrowaną. Z racji charaktery naszego bloga, zebraliśmy dla Was informację o przykładowych kołach naukowych o charakterze finansowym/ biznesowym/ ekonomicznym.

Read more: Koła naukowe

Protokół dyplomatyczny w biznesie

Chociaż wielu wydawałoby się, że biznes nie ma nic wspólnego z protokołem dyplomatycznym, to tak naprawdę nic bardziej błędnego. Aby móc łatwo odnaleźć się w świecie biznesmenów i VIP-ów, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach, które pomogą uniknąć nam wpadek podczas pierwszych spotkań biznesowych. Oto i one. 

Read more: Protokół dyplomatyczny w biznesie

Samorządy studenckie

Samorządy studenckie to grupy działające w strukturze uczelni, w skład których wchodzą studenci z danej placówki. W skład samorządu studenckiego mogą wchodzić wszyscy studenci uczelni i jest to tak zwany samorząd uczelniany albo studenci danego działu i jest to wtedy samorząd wydziałowy. Wszystkie samorządu zrzesza Parlament Studentów RP.

Read more: Samorządy studenckie

Stypendia naukowe

Masz dobre wyniki w nauce, a potrzebny Ci zastrzyk gotówki? Ubiegaj się o stypendium rektora na swojej uczelni! Stypendia przyznawane są osobom, którzy uzyskują wysoką średnią ocen lub też posiadają osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe. Stypendium przyznawane jest nie więcej niż 10% najlepszych studentów, jest jednak o co powalczyć. 

Read more: Stypendia naukowe

Kariera w finansach

Rzędy liczb, arkusze kalkulacyjne, duża odpowiedzialność i monotonia - mimo, że większość z nas tak właśnie wyobraża sobie pracę w finansach, to jednak z roku na rok wciąż rośnie liczba osób, które obierają tę ścieżkę kariery. Powód? Stabilna praca i naprawdę dobre zarobki, których ze świecą szukać w innych branżach.

Read more: Kariera w finansach

Wydawnictwa finansowe

Jeśli szukasz fachowej literatury branżowej, która pomoże Ci poszerzyć twoją wiedzę z zakresu finansów, wybieraj pozycje wydane przede wszystkim przez Wydawnictwa Ekonomiczne. Specjalizują się one w wydawaniu publikacji (książki/ podręczniki/ poradnik) o tematyce ekonomicznej. Swoją wiedzę warto czerpać zarówno z pozycji polskich, jak i zagranicznych autorów. 

Read more: Wydawnictwa finansowe

Języki obce dla biznesu

Komunikacja w biznesie jest podstawą sukcesu, a ciężko wyobrazić sobie ją bez... znajomości języków obcych. Jest to jedna z kluczowych kompetencji, która jest wymagana od wszystkich tych, którzy chcą rozpocząć swoją karierę na ścieżce ekonomii i finansów. Znajomość języków obcych ma również realny wpływ na wysokość zarobków. Władanie jednym językiem jest już w dzisiejszych czasach podstawowym wymogiem.

Read more: Języki obce dla biznesu

Finanse i rachunkowość

Finanse i rachunkowość to jeden z bardziej popularnych kierunków studiów, jeśli oczywiście mówimy o studiach ekonomicznych. Kierunek ten ma na celu kształtowanie przyszłej kadry dla instytucji finansowych. Kluczowymi kompetencjami, które nabywają studenci w trakcie kształcenia jest planowanie finansowe oraz zarządzanie. Absolwenci kierunków ekonomicznych są wciąż mocno pożądani na rynku pracy.

Read more: Finanse i rachunkowość