Języki obce dla biznesu

Komunikacja w biznesie jest podstawą sukcesu, a ciężko wyobrazić sobie ją bez... znajomości języków obcych. Jest to jedna z kluczowych kompetencji, która jest wymagana od wszystkich tych, którzy chcą rozpocząć swoją karierę na ścieżce ekonomii i finansów. Znajomość języków obcych ma również realny wpływ na wysokość zarobków. Władanie jednym językiem jest już w dzisiejszych czasach podstawowym wymogiem.

Tak jak wspomnieliśmy, angielski to podstawa. Każdy inny język będzie stanowić dodatkowy atut podczas procesu rekrutacji. Często wymaganymi językami jest również niemiecki bądź też rosyjski. Wiele ogłoszeń można spotkać również z językiem hiszpańskim oraz francuskim. 

Im więcej znamy języków i im lepiej je znamy, tym na lepsze zarobki na rynku pracy możemy liczyć. Przeprowadzone badania pokazują, że już sama znajomość języka angielskiego daje nam przepustkę do zarobków na poziomie 4 tysięcy złotych brutto. Dla porównania, zarobki osób władających językiem francuskim kształtowały się na przeważnie na poziomie 6 tysięcy złotych brutto, a dla osób posługujących się niemieckim na poziomie 5,5 tysięcy brutto. Osoby płynnie mówiące po włosku osiągały zarobki nawet do 14 tysięcy złotych brutto. 

Oczywiście znajomość języków obcych nie jest jedynym czynnikiem, który decyduje o wysokości pensji, jednak jest jednym z istotnych kryteriów, które ma wpływ na jej wysokość. Warto pamiętać, że często same firmy organizują dla swoich pracowników dodatkowe szkolenia językowe, za które pracownik nie ponosi dodatkowych kosztów. Jeśli tylko mamy taką okazję, należy oczywiście z niej skorzystać.

 

Hits: 4105