Kariera w finansach

Rzędy liczb, arkusze kalkulacyjne, duża odpowiedzialność i monotonia - mimo, że większość z nas tak właśnie wyobraża sobie pracę w finansach, to jednak z roku na rok wciąż rośnie liczba osób, które obierają tę ścieżkę kariery. Powód? Stabilna praca i naprawdę dobre zarobki, których ze świecą szukać w innych branżach.

Dlaczego warto studiować finanse? Ponieważ te studia otwierają przed nami drzwi do wielu możliwości. Możemy szukać zatrudnienia w bankowości, controllingu, księgowości, zarządzaniu czy consultingu. 

Prognozy zatrudnienia: Jak pokazuje raport Perspektyw Zatrudnienia, prognozy zatrudnienia w sektorze finansowym są bardzo optymistyczne i wskazują na to, że popyt na pracowników z wykształceniem ekonomicznym stale rośnie (wzrastające prognozy utrzymują się już któryś kwartał z kolei). Z czego to wynika? Po pierwsze -  ma to związek z przypływem zagranicznych inwestorów do Polski, po drugie - branża finansowa jest ciągle w fazie rozwoju. 

Dlaczego polscy specjaliści są pożądani? Większość pomyśli, że przez niższe stawki i trzeba przyznać, że jest w tym trochę racji. Jednak warto dodać również, że polscy specjaliści są świetnie wykwalifikowani i biegle posługują się językami obcymi.

Kluczowe kompetencje: Wystarczą ukończone studia i chęć posiadania wiedzy, aby rozpocząć pracę w sektorze finansów. Należy jednak pamiętać o tym, że większe firmy, oprócz tytułu magistra będą oczekiwać od potencjalnych kandydatów również doświadczenia. Wsród kluczowych kompetencji, które należy posiadać jest biegła znajomość Exela. Oprócz swobodnego obcowania z rzędami liczb, istotne są również kompetencje miękkie, a szczególnie rozwinięte umiejętności komunikacyjne. Osoba planująca karierę w finansach, powinna również znać języki obce (język angielski + język dodatkowych). Pożądanym jest również posiadanie kursów, szkoleń i certyfikatów. 

Jeśli masz motywację, kariera w finansach stoi dla Ciebie otworem. W przypadku jeśli wydaje Ci się, że brakuje Ci odpowiednich kompetencji, zacznij od staży i praktyk. Te pomogą Ci uzupełnić wiedzę teoretyczną o umiejętności praktyczne.

Hits: 4303